Co oznacza gryzienie paznokci?

4

Przytłaczające pragnienie gryzienia paznokci i niszczenia zadziorów jest uważane za chorobę i ma nazwę: onychofagia. Często przygryzanie paznokci powoduje uszkodzenie otworu gwoździa i skóry na palcach. Proces skubania paznokci może trwać aż do pojawienia się krwi.
Dlaczego nastolatek gryzie swoje paznokcie i jak pozbyć się tego nawyku?

Obgryzanie paznokci może rozpocząć się u dzieci w wieku 4-5 lat i pogarszać się z uczęszczaniem do szkoły. Czasami pojawienie się złego nawyku wiąże się z dojrzewaniem u nastolatków, a następnie przechodzi w dorosłość.

Co oznacza gryzienie paznokci?

Nawyk obgryzania paznokci odnosi się do problemu psychologicznego, który może powstać z różnych powodów iw różnym czasie. Często jest tymczasowy i przechodzi przez pewien okres. Czasami dzieci naśladują swoich rodziców, którzy robią to przed swoim potomstwem.

Psychologowie często porównują zwyczaj gryząc paznokcie, zwyczaj wiatru włosy na palec albo ciągnąć je, ssanie palców, grzebień skórę do krwi, dzięki czemu ząb szlifowanie, i tak dalej. A wszystko to może się zdarzyć w przypadku braku problemów fizycznych lub psychologicznych.

Jeśli nawyk nie zakłóca pełnowartościowego stylu życia, możesz zostawić wszystko tak, jak jest. Należy jednak pamiętać, że długa predyspozycja do gryzienia ciała u nastolatka lub dorosłego może wskazywać na obecność osobistych zaburzeń neurotycznych.

Przyczyną onychofagii może być zwiększony niepokój dziecka i przejawia się jako psychologiczna obrona przed stresującymi objawami.

Często ten nawyk występuje u dzieci, których rodzice wykazują zwiększoną ostrość. Również dziecko może odgryźć paznokcie od nadmiernej opieki rodzicielskiej, która ogranicza jego wolność. Przez nadmierne reagowanie na ten nawyk rodzice pogarszają problem.